te dwa zadania jak najszybciej proszę

Odpowiedź:
f-częstotliwość
T-okres drgań
l-długość
g-przyśpieszenie ziemskie
f=1/T
T=2π√1/g
Dane: I=25cm=0,25m
za g przyjmujemy wartość≈10
Podstawiamy do wzoru:
T=2π√0,25/10≈2·3,14·√0,025=≈2·3,14·0,16≈
f=1/T
f=1/T=1[Hz]
Dane: I=100 cm=1m
T=2π√1/10≈2·3,14·√0,1=≈2·3.14·0,32
f=1/2[Hz]
Częstotliwość drgań wahadła zmienia się wraz ze wzrostem długości wahadła. Im dłuższe wahadło, tym mniejsza częstotliwość
Wyjaśnienie:
[tex]Dane:\\l_1 = 25 \ cm = 0,25 \ m\\l_2 = 100 \ cm=1 \ m\\g = 10\frac{m}{s^{2}}\\Szukane:\\f_1, f_2 = ?[/tex]
Rozwiązanie
Korzystamy ze wzorów na okres drgań T oraz częstotliwość drgań f:
[tex]T = 2\pi\sqrt{\frac{l}{g}} \ \ \ \ oraz \ \ \ \ f = \frac{1}{T}\\\\\\T_1 = 2\pi\cdot\sqrt{\frac{l_1}{g}} = 2\cdot3,14\cdot\sqrt{\frac{0,25 \ m}{10\frac{m}{s^{2}}}} = 6,28\cdot\sqrt{0,025 \ s^{2}}\approx1 \ s\\\\f_1 = \frac{1}{T} = \frac{1}{1\ s}=\boxed{ 1 \ Hz}[/tex]
[tex]T_2 = 2\pi\sqrt{\frac{l_2}{g}} = 2\cdot3,14\cdot\sqrt{\frac{1 \ m}{10\frac{m}{s^{2}}}} = 6,28\cdot\sqrt{0,1 \ s^{2}}} \approx2 \ s\\\\f_2 = \frac{1}{T_2} = \frac{1}{2 \ s}=\boxed{0,5 \ Hz}[/tex]
21.
Odp. Jeżeli wzrośnie długość wahadła, to jego częstotliwość maleje.