👤

Objętość
ostroslupa prawidlowego czworokątnego, którego przekątna podstawy ma dlugość 4cm zaś jego
Wysokość 6cm jest równa:

A 16cm
B 28 cm
C 24 cm
D 12 cm


Odpowiedź :

Odpowiedź:

A

Szczegółowe wyjaśnienie:

jeśli przekątna jest równa 4

  • to bok kwadratu wynosi
  • [tex] 2\sqrt{2} [/tex]
  • to można wyliczyć z twierdzenia Pitagorasa lub że wzoru na przekątną kwadratu.
  • objętość ostrosłupa to V = 1/3PpH teraz wystarczy postawić dane do wzoru

pole podstawy P =

[tex] ({2 \sqrt{2} })^{2} [/tex]

P = 8

V = 1/3 ×8×6 = 16