👤

Dla gliceryny oblicz:
mase cząsteczkową
stosunek wagowy C:H:O
zawartosc procentowa pierwiastkow
reakcje spalania ktore nalezy wpisac w sposb atomowo-cząteczkowy


Odpowiedź :

Odpowiedź:

gliceryna : C3H5(OH)3

masa cząsteczkowa: 3*12u +8*1u +3*16u= 92u

stosunek wagowy:

mC: mH: mO= 36u : 8u :48u=9: 2 ; 12

zawartość %

%H=8u/92u *100% =  8,7%

%C= 36u/92u *100%=39,1%

%O= 48u/92u *100%= 52,2%

spalanie:

2C3H8O3  + 7O2--> 6CO2 +8H2O

C3H8O3 + 2O2 --> 3CO +4H2O

2C3H8O3 +O2--> 6C + 8H2O