👤

Potrzeba pomocy z chemią



1. Oblicz, stężenie procentowe roztworu soli o masie 120 g, który powstał w wyniku rozpuszczenia 6 g soli kuchennej w wodzie.
2. Która z substancji ma większą masę cząsteczkową kwas metanowy HCOOH czy metanian potasu HCOOK. Odpowiedź uzasadnij.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

1.

mr (masa roztworu) = 120g

ms (masa substancji)= 6g

Stosujemy wzór na Cp:

Cp= [tex]\frac{ms}{mr}[/tex]×100%= [tex]\frac{6}{120}[/tex]×100%= [tex]\frac{600}{120}[/tex]% = 5%

Odp: Stężenie procentowe wynosi 5%

2.

masa cząsteczkowa HCOOH: 1u+12u+16u+16u+1u = 46u

masa cząsteczkowa HCOOK: 1u+12u+16u+16u+39u= 84u

Większą masę cząsteczkową ma metanian potasu HCOOK (84u>46u)