👤

1.Brat Jurka jest od niego o 6 lat starszy, razem mają 22 lata.

ile lat ma każdy z braci.

2.Za 7 bułek i chleb Jasiu zapłacił 6,60zł. Chleb jest 4 razy droszy od bułki.

Ile kosztuje jedna bułka.


Odpowiedź :

1. x+6 - wiek brata Jurka

x- wiek Jurka

x+6+x=22

2x+6=22

2x=16

x = 8

8+6=14

o: Jurek ma 8 lat a jego brat 14

2.

x-cena jednej bułki

x •4 - cena chleba

6,60- ile zapłacił za zakupy

7x + (x•4)= 6,60

7x + 4x = 6,60

11x = 6,60

x= 0,6

O: cena jednej bułki to 0,6 zł