👤

Ciało spada swobodnie z wysokości 20m, jaką prędkość uzyska w momencie zderzenia z ziemią ​

Odpowiedź :

Odpowiedź:

[tex]v=20\frac{m}{s}[/tex]

Wyjaśnienie:

Dane:

[tex]h=20m[/tex]

[tex]g\approx10\frac{m}{s^2}[/tex]

Szukane:[tex]v[/tex]

Korzystamy z zasady zachowania energii

[tex]E_p=E_k[/tex]

[tex]mgh=\frac{mv^2}{2}/*\frac{2}{m}[/tex]

[tex]2gh=v^2[/tex]

[tex]v=\sqrt{2gh}[/tex]

[tex]v=\sqrt{2*10\frac{m}{s^2}*20m }=\sqrt{400\frac{m^2}{s^2} }=20\frac{m}{s}[/tex]