👤

Boisko oświetla 10 lamp o mocy 200W (każda)
Oblicz ile Wk energii elektrycznej zużyją lampy w czasie 2h. Przelicz to na Wk i J.​


Boisko Oświetla 10 Lamp O Mocy 200W KażdaOblicz Ile Wk Energii Elektrycznej Zużyją Lampy W Czasie 2h Przelicz To Na Wk I J class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

[tex]E=W=4kWh=14,4MJ[/tex]

Wyjaśnienie:

Dane:

[tex]P=200W[/tex]

[tex]n=10[/tex]  liczba lamp

[tex]t=2h[/tex]

[tex]szukane:W=E[/tex]

Energia zużyta przez lampy = pracy prądu elektrycznego:

[tex]E=W[/tex]

Korzystamy z wzoru na moc:

[tex]P=\frac{W}{t}/*t[/tex]

[tex]W=P*t[/tex]

obliczamy moc wszystkich lamp:

[tex]P=200W*10=2000W=2kW[/tex]

obliczamy pobraną energię:

[tex]W=2kW*2h=4kWh[/tex]

energia w [J]

[tex]1kWh=1000\frac{J}{s}*3600s=3600000J[/tex]

[tex]W=4kWh=4*3600000J=14400000J=14,4MJ[/tex]