Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wypisujemy nasze dane i zamieniamy na odpowiednie jednostki:
[tex]m=1kg[/tex]
[tex]V=100km/h = 100 : 3,6 = 27,8m/s[/tex]
[tex]g=10m/s^2[/tex] - przyspieszenie ziemskie
Szukana:
[tex]h=?[/tex]
Robimy to na zasadzie zachowania energii, zatem energia potencjalna równa się energii kinetycznej:
[tex]E_p=E_k\\mgh = \frac{m*V^2}{2}[/tex]
Możemy od razu podstawiać liczby, albo wpierw przekształcić wzór tak, aby mieć wzór na wysokość. Ja wpierw przekształcę:
[tex]mgh = \frac{m*V^2}{2} | : mg\\h = \frac{V^2}{2g}[/tex]
Widzimy, że masy się od razu zredukowały, zatem podstawiamy nasze dane:
[tex]h = \frac{27,8^2}{2*10}= \frac{773}{20}= 38,65m[/tex]
W razie pytań pisz kom :D