👤

ZAD #LICZE_NA_CB Krokodyl098

Za trzy zeszyty, ołówek i piórnik Kornelia zapłaciła 32 zł.
Piórnik był dwukrotnie droższy od zeszytów, a ołówek kosztował o 2 zł mniej niż zeszy. Ile kosztował piórnik, ołówek a zeszyt
W KOMENTARZY #Krokodyl098_jest_super


Odpowiedź :

zeszyt = 8.50 zł piórnik = 17 zł ołówek=6.50 zł

Szczegółowe wyjaśnienie:

zeszyt =x

piórnik =2x

ołówek = x-2

Rozwiązanie

x+2x+x-2=32

x+2x+x-2=32 /+2

x+2x+x=34

4x=34 /4

x=8.5

zeszyt = 8.50 zł

piórnik = 2*8.50=17 zł

ołówek = 8.50-2= 6.50 zł