👤

Na klocek działają dwie siły o wartościach odpowiednio 3,0 N oraz 4,0 N (patrz rysunel).


Oblicz wartość siły wypadkowej tych sił. W tym celu wykonaj konstrukcję geometryczną wektora wypadkowego zgodnie z odpowiednią regułą dodawania wektorów, a następnie oblicz wartość tego wektora.


F₁


Na Klocek Działają Dwie Siły O Wartościach Odpowiednio 30 N Oraz 40 N Patrz RysunelOblicz Wartość Siły Wypadkowej Tych Sił W Tym Celu Wykonaj Konstrukcję Geomet class=

Odpowiedź :

Siła wypadkowa wektorów sił

F = 5 N

Dane:

F = 3 N

F = 4 N

Szukane:

F = ?

Rozwiązanie:
Aby obliczyć siłę wypadkową dwóch innych sił, należy wektor pierwszej siły przyłożyć do końca wektora drugiej siły ( w sposób przedstawiony w pliku).

Z rysunku wynika, że powstały wektor jest przekątną prostokąta o bokach zbudowanych z obu sił. Policzmy jego wartość korzystając z twierdzenia Pitagorasa:

 [tex]c^{2} = a^2 + b^2\\\\ F^2 = F_1^2 + F_2^2\\\\F = \sqrt{ F_1^2 + F_2^2} = 5N[/tex]

Zobacz obrazek Mallordt