👤

Małgosia idzie do szkoły z prędkością 4 km na godzinę a Jaś który mieszka 0,5 km dalej niż Małgosia porusza się z prędkością 5,5 km/h oboje wychodzą o tej samej godzinie.


Po jaki czasie Jaś dogonił Małgosię

-po 15min
-po 20min
-po 0,5h
-po 0,2 h​


Odpowiedź :

Odpowiedź: B

Obliczmy różnicę ich prędkości:

[tex]5,5 \frac{km}{h} - 4 \frac{km}{h} = 1,5 \frac{km}{h} [/tex]

v = 1,5km/h

s = 0,5km

t = ?

Obliczmy czas po jakim Jaś dogonił Małgosię korzystając ze wzoru na prędkość:

[tex]v = \frac{s}{t} | \cdot t \\ s = v \cdot t | \div v \\ t = \frac{s}{v} [/tex]

[tex]t = \frac{0,5}{1,5} = \frac{5}{15} = \frac{1}{3} h = 20min[/tex]