👤

poprosze o wzory i obliczenia 50 pkt
krotkie ramie dzwigni dwustronnej ma dlugosc 20 cm a dlugie ramie 3 m. na koncu dlugiego ramieniu zawieszono cialo o masie 4kg. cialo o jakiej masie nalezy zawiesic na koncu krotkiego ramienia zeby dzwignia byla w rownowadze ?


Odpowiedź :

r=0,2 m

R=3 m

M=4 kg

m=?

Momenty sił muszą się równoważyć

M·g·R=m·g·r

M·R=m·r

m=M·R/r

m=4*3/0,2

m=60 kg

Go Studier: Inne Pytanie