👤

Spośród wszystkich wierzchołków sześciokąta foremnego o boku długości 1 losujemy dwa wierzchołki. Oblicz prawdopodobieństwo, że są one końcami odcinka mającego długość √3

Odpowiedź :

Odpowiedź:

jesli będziemy losować 2 dowolne wierzchołki to możeny otrzymać:

1)6 odcinków o dł. 1 [ to będą boki ]

2)3 odcinki o dł. 2 [ to będą dłuzsze przekatne]

3)6 odcinków o dł. √3 [ to będa krótsze przekatne, są one równe 2h= 2a√3/2= a√3=1√3=√3]

razem jest 6+3+6=15 mozliwosci

czyli prawdopodobieństwo= 6/15=2/5

Szczegółowe wyjaśnienie: