👤

Potrzebuję na dziś max 20.00!
1. Ile soli należy dospać do 6kg wody aby otrzymać czteroprocentową solanke ?
2. Ile wody należy dodać do 20kg solanki sześcioprocentowej, aby otrzymać solanke pięcioprocentową


Odpowiedź :

1. C%=(ms*100%)/(mw+ms)
4%=(ms*100%)/(6000g+ms)

4*(6000+ms)=ms*100

24000+4ms=100ms

24000=96ms

ms=250g

Odp: Należy wsypać 250 gramów soli

2. Dziwnie to napiszę, ale tak mi wygodnie i tak pisze.
0%*x+6%*20=5%*(x+20) 6/5=5/100x+1 -5/100x=1-6/5 -5/100x=-1/5 x=4