👤

1. Jaką liczbę moli stanowi 100 g węglanu wapnia CaCO3?

2. 30 moli amoniaku NH3 odmierzono w wrunkach normalnych. Jaką masę miał odmierzony gaz?

3. Jaką ilość atomów stanowi 23g żelaza ?

4. Ile gram tlenu trzeba zużyć aby spalić 4 mole metanu wedlug reakcji:

CH4+2O2=CO2+2H2O ?.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Zad 1

1 mol

bo 100g/100g/mol= 1 mol

zad 2

1 mol NH3---- 14g
30 mol NH3--xg

x= 30 *14=420g

Zad3

1 mol ---- 6,02*10 ^23 atomów
56g ( bo tyle waży jeden mol)------ 6,02*10^23atomów

23               -------------------------------    x

x= 2,47 *10^23 atomów

Zad 4

4 mole metanu ważą 64g

stosunek molowy reakcji

1molmetanu -----2 mole tlenu

16g---------              32

64-------------------------x

x= 128g

Wyjaśnienie: