👤

Żarówkę o mocy 100W przystosowaną do pracy przy napięciu 220V podłączono do bateryjki o mocy 5W. Opór wolframowego włókna żarówki jest w tych warunkach :
A) równy 484 ohma
B) mniejszy niż 484 ohma
C) większy niż 484 ohma
D) równy 0,25 ohma

Proszę o odpowiedzi z wyjaśnieniem.


Żarówkę O Mocy 100W Przystosowaną Do Pracy Przy Napięciu 220V Podłączono Do Bateryjki O Mocy 5W Opór Wolframowego Włókna Żarówki Jest W Tych Warunkach A Równy 4 class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

P = 100 W

U = 220 V

P = U²/R

R = U²/P = 220V²/100W = 484 Ω

Opór włókna żarówki jest nieliniowy, zależny w bardzo dużym stopniu od temperatury dlatego nie można stosować prawa Ohma.

Z danych nie można obliczyć oporu włókna przy innym napięciu zasilania. Ale na pewno prawdziwa jest odpowiedź:

B) mniejszy niż 484 Ω