👤

Żarówka o mocy 11 W jest podłączona do napięcia 220 V. Oblicz natężenie prądu płynącego w żarówce. Jaki jest jej opór. Oblicz energię pobraną w postaci pracy prądu jeżeli żarówka jest włączona przez 5 godzin (w dżulach i kWh)

Odpowiedź :

Odpowiedź:

I = 1/20 A

R = 4400 ohm

W = 198 000J = 0,055 kWh

Wyjaśnienie:

P = 11W

U = 220V

P = UI

I = P/U = 1/20 A

R = U/I = 220V / (1/20) = 4400 ohm

W = Pt = 11W*5*3600s = 198 000J

W = 55Wh = 0,055 kWh