👤

W prostopadłosciennym akwarium o wymiarach 80cm x 50cm x 60 cm sięga do 2_3 jego wysokosci ile litrow jest w akwarium

Odpowiedź :

Odpowiedź:

W akwarium jest 160 litrów wody.

Szczegółowe wyjaśnienie:

Objętość wyrażamy w litrach więc:

  • zamieniam wymiary akwarium na decymetry
  • obliczam całkowitą objętość pamiętając że 1 dm³ to 1 litr
  • obliczam ile litrów wody jest w akwarium obliczając wskazany w treści ułamek z całkowitej objętości

[tex]a=80 \ cm=8 \ dm\\\\b=50 \ cm=5 \ dm\\\\c=60 \ cm=6 \ dm\\\\V=a\cdot b\cdot c=8 \ dm\cdot6 \ dm\cdot5 \ dm=240 \ dm^3=240 \ l\\\\\frac{2}{3}\cdot240 \ l=2\cdot80 \ l=\boxed{160 \ l} \ (skracamy \ 3 \ i \ 240 \ przez \ 3)[/tex]

Go Studier: Inne Pytanie