👤

5.W jakiej objętości roztworu rozpuszczono 196 gramów kwasu fosforowego(V), aby otrzymać roztwór o Cm=1mol/dm3.

6.W 250 cm3 roztworu kwasu azotowego(V) znajduje się 25 g kwasu. Oblica Cm tego roztwor

7.W ilu gramach roztworu o gęstości 1,12 g/cm3 rozpuszczono 20 gramów wodorotlenku sodu (M-40g/mol), aby otrzymać roztwór o Cm-Imol/dm3.

8.Roztwór zawiera 2,5 mola KCl w 1 cm3. Oblicz Cm tego roztworu

9.Oblicz Cm roztworu powstałego przez rozpuszczenie 11,2 gramów KOH w 2 dm3 roztworu.

10.Oblicz Cm r-nu o objętości 0,5 din3, w którym znajdują się 100 gramów NaCl

11.Oblicz Cm roztworu otrzymanego po rozpuszczeniu 50 g CaC12 w 150 cm3 wody, jeżeli gęstość tego roztworu wynosi 1,23 g/cm3​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

5) 196 H3PO4 to 2M więc tyle samo dm3 wody musi być więc 2dm3 rozpiszczamy
6) zakładając gęstośc 1g/cm3 to mamy 25g kwasu czyli około 0,4M

rozpuszczamy w 225g H2O wiec mamy 0,4/0,225 co daje około 1.78M/Dm3
7)  pól mola NaOH mamy więc musimy mieć pół mola wody m  d*v czyli m = 1,12*500 czyli = 560g

8) dobry ten rozwór dajcie znać jak go otrzymano. to daje Cm na poziomie 2500
9) 0,2M/2 = 0,1M/Dm3
10) 0,58/0,5 = 1,16M/Dm3

11) 50/200 = 0,25
Cm = Cp*d/100M = 25*1230/100*58 = około 5,3M/Dm3