Podstawą ostrosłupa jest prostokąt o obwodzie 42 cm. Jeden z boków jest krótszy od drugiego o 3 cm Wysokość ostroslupa poprowadzona z wierzchołka S jest równa przekątnej podstawy. Oblicz objętość ostrostupa. Zapisz obliczenia.

Odpowiedź:
x-bok prostokąta= 12
x-3 drugi bok=9
2x+2(x-3)=42
2x+2x-6=42
4x=48/:4
x=12
Pp=9×12=108(cm²)
h=15(cm)
d²=12²+9²
d²=225
d=√225=15
V=Pp×h
V=108×15=1620(cm³)
Szczegółowe wyjaśnienie: