👤

Do słonej wody, której stężenie wynosi 24% Janek dolał 0,8 litra wody. Następnie otrzymał roztwór 16 %. Ile litrów roztworu otrzymał Janek?

Odpowiedź :

Odpowiedź:

x= masa roztworu 24%

24% x= 0,24 x= masa soli

x+ 0,8= masa nowego roztworu

0,24x - 16%

x+0,8 - 100%

.........................

24x=16x+12,8

8x=12,8

x=12,8:8

x= 1,6                   1,6+ 0,8= 2,4 litra roztworu otrzymał

Szczegółowe wyjaśnienie: