Do źródła napięcia przemiennego dołączono opór o wartości 15 Ω. Zależność natężenia prądu od czasu przedstawiona jest na wykresie. Oblicz napięcie skuteczne źródła oraz częstotliwość zmian napięcia.

R= 15 Ω
Isk=Im/√2
Isk=5/√2 = 2,5√2 A
U=?
f=?
T=0,1 s
f=1/T
f=10 Hz
Usk=Isk*R
Usk=2,5√2*15
Usk=37,5√2 V