👤

Oblicz natężenie prądu wskazywanego przez amperomierz A, jeżeli amperomierz A1 wskazuje I1 = 2,2 A, a wartości poszczególnych oporników wynoszą R1 = 7,7 Ω i R2 = 21 Ω.

Odpowiedź :

Biorąc pod uwagę treść, można się domyślić, ze chodzi o połączenie równoległe rezystancji i obliczenie prądu całkowitego w obwodzie. Narażam się na dym i ogień ze strony moderatorów, ale trudno :D

I1=2,2 A

R1=7,7 Ω

R2=21 Ω

Korzystam ze wzoru na dzielnik prądu:

I1/I2=R2/R1

I2=(I1*R2)/R1

I2=(2,2*21)/7,7

I2=6 A

I=I1+I2

I=2,2+6

I=8,2 A (całkowity prąd w obwodzie wskazywany przez amperomierz A)

Zobacz obrazek Trebor5x