👤

Paweł zaparzył herbatę w 2,5 litrowym dzbanku. Do szklanki o pojemności 250 ml zawsze wsypuje 2 łyżeczki cukru (1 łyżeczka - 5 g ). Ile gram cukru powinien wsypać do dzbanka, aby herbata była tak samo słodka jak wtedy gdy ją zaparza w szklance?

Odpowiedź :

Odpowiedź:

100g

Szczegółowe wyjaśnienie:

2,5 litra / 0,25 litra = 10 szklanek

10 * 10g (tyle cukru na jedną szklankę) = 100g

Odpowiedź:

Dzbanek = 2500 ml

Szklanka = 250 ml

Zrobię za pomocą proporcji

Mililitry Ilość cukru

250ml = 10g

2500ml x

250x = 25000 |: 250

x = 100

Odp. Musi wsypać 100g cukru