👤

Odległość między grzbietami fal na wodzie wynosi 5 m.
Z jaką szybkością rozchodzi się fala, jeśli grzbiety uderzają o brzeg 3 razy na minutę?


Odpowiedź :

[tex]Dane:\\\lambda = 5 \ m\\n = 3\\t = 1 \ min = 60 \ s\\Szukane:\\v = ?\\\\\\T = \frac{t}{n} = \frac{60 \ s}{3} = 20 \ s\\\\\underline{v = \frac{\lambda}{T}}\\\\v = \frac{5 \ m}{20 \ s}\\\\\boxed{v = 0,25\frac{m}{s}}[/tex]