Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wypisujemy nasze dane i zamieniamy na odpowiednie jednostki:
[tex]p=1500hPa=150000Pa[/tex]
[tex]a=0,2m[/tex]
Wzór na parcie to:
[tex]F= p * S[/tex]
Widzimy, że brakuję nam pola powierzchni jednej ścianki, ale to nie problem, możemy to obliczyć, bo znamy długość boku, zatem:
[tex]S= a*a= 0,2 *0,2 = 0,04m^2[/tex]
A teraz podstawiamy to co mamy do wzoru na parcie:
[tex]F= 1500 00 * 0,04 = 6000N[/tex]
Parcie to siła nacisku, jaką ciecz/gaz wywiera na daną powierzchnię.
W razie pytań pisz kom ;)
Mam nadzieję, że jest dobrze i pomogłem :D
Pozdrowionka i powodzonka :)