Wykres poniżej przedstawia zależności natężenia prądu płynącego przez odbiornik od napięcia przyłożonego do jego końców. Ile wynosi opór tego odbiornika.

Odpowiedź:
Bierzemy do obliczeń jedną parę natężenia i napięcia np.
I = 0,2 A
U = 100 V
---------------------------
R = ?
R = U/I = 100V/0,2A = 500 Ω
R = 500 Ω