👤

eden bok prostokąta jest o 3 cm dłuższy od drugiego. Obwód tego prostokąta wynosi 5 dm.
Oblicz jego pole.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Szczegółowe wyjaśnienie:

a

b=a+3 cm

O=5 dm=50 cm

O =2 (a+b)

O=2 (a+a+3)=2 (2a+3)=4a+6

50=4a+6

4a=44/:4

a=11 cm

b=11+3=14 cm

P=ab

P=11×14=154 cm^2

x - długość jednego boku

x + 3 - długość drugiego boku

Obwód wynosi 5 dm, czyli 50 cm.

Wzór na obwód prostokąta to Obw = 2a + 2b

Wzór na pole prostokąta: P = a*b

Obliczamy ile wynosi każdy z boków:

2*x + 2*(x+3) = 50

2x + 2x + 6 = 50

4x + 6 = 50

4x = 50 - 6

4x = 44      /:4

x = 11

x + 3 = 11 + 3 = 14

Obliczamy pole:

P = 11 cm * 14 cm

P = 154 cm^2

Odpowiedź. Pole tego prostokąta wynosi 154 cm^2.