👤

Na siatkę dyfrakcyjną pada prostopadle promień światła o długości 560nm. i ulega ugięciu pod kątem 30 stopni, dając prążek drugiego rzędu. Ile wynosi stała tej siatki dyfrakcyjnej?

Odpowiedź :

d = 0,00000224 m = 2,24 · 10⁻⁶ m

Jak policzyć stałą siatki dyfrakcyjnej?

Dane:

θ = 30°

m = 2

λ = 560 nm = 0,00000056 m

Szukane:

d = ?

Rozwiązanie:

Aby policzyć stałą tej siatki dyfrakcyjnej należy skorzystać z równania siatki dyfrakcyjnej:

 d · sinθ = m · λ

 d - stała dyfrakcyjna

Po przekształceniu:

  [tex]d = \frac{m \lambda}{sin\theta} \\d = \frac{0,00000056 m 2}{0,5} = 0,00000224 m[/tex]

Więcej o zadaniach dotyczących siatek dyfrakcyjnych dowiesz się tutaj:

 https://brainly.pl/zadanie/4367306