Potrzebuje na teraz, Fizyka z plusem klasa 7, strona 116 zadanie 4, najbardziej potrzebuje podpkt. a)

Odpowiedź:
a) m=0,25kg
b) h=1m, Ek=5J
h=2m, Ek=0J
wykres A - energia kinetyczna
wykres D - energia mechaniczna
Wyjaśnienie:
a) Energia potencjalna kuli Ep:
Ep=mgh
m- masa, g- przyspieszenie ziemskie, h- wsokość
Z wykresu możemy odczytać:
dla h=1m, Ep=5J
g- stała , g=10m/s²
[tex]Ep=mgh/:gh\\\\m=\frac{Ep}{gh}\\\\m=\frac{5J}{1m*10\frac{m}{^2} }\\\\m=\frac{5}{10}\frac{kg\frac{m^2}{s^2} }{\frac{m^2}{s^2} }\\\\m=0,5kg[/tex]
Aby kula mogła się poruszać uzyskała energię mechaniczną Em.
Podczas lotu w górę , wartość energii mechanicznej nie zmienia się.
Em=Ek+Ep
Zmienia się jedynie jej forma. Podczas lotu w górę energia kinetyczna kuli zamienia się na energię potencjalną.
b)
Na wysokości h=2m. Em=Ep=10J
Em=Ep+Ek,
Ek=Em-Ep
Ek=10J-10J=0J
Na wysokości h=1m, Ep=5J
Ek=Em-Ep
Ek=10J-5J=5J
c)
Na wysokości h=0m, Em=10J, Ep=0Jm, Ek=10J
Na wysokości h=2m, Em=Ep=10J, Ek=0J
Wartość energii kinetycznej maleje.
Energia mechaniczna nie zmienia wartości (Em=10J).