👤

POMOCY SZYBKO
ZAD.1.Na prostopadłościan całkowicie zanurzony w nafcie działa siła wyporu 80 N. Gęstość nafty wynosi 800 kg/m3. Oblicz objętość prostopadłościanu. Przyjmij, że g=10N/kg. (wypisz: dane, szukane, wzór, obliczenia z jednostkami). *

ZAD.2.Jakie ciśnienie hydrostatyczne będzie wywierane na nurka na głębokości 200 m? Gęstość wody wynosi 1000 kg/m3, a g=10 N/kg. (Wypisz: dane, szukane, wzór, obliczenia z jednostakami).


Odpowiedź :

Zad 1
Fw=80N
d=800kg/m3
g=10N/kg
Fw=Fg
m=?
V=?

m= Fg/g
V= m/d

m=80N / 10N/kg= 8 kg
V= 8kg / 800kg/m3 = 0,01m3

Zad 2
h= 200m
d= 1000 kg/m3
g= 10 N/kg

p=?

p(hydrostatyczne) = d*g*h
p=1000 kg/m3 * 10 N/kg * 200m = 3 000 000 Pa

Liczę na naj