👤

Szybko na teraz na jakiej głębokości w nafcie panuje ciśnienie 400pa? Gęstość nafty wynosi 0,8g/cm3


Odpowiedź :

Odpowiedź:

d = 0,8g/cm3 = 800kg/m3
p = h * d * g | : d * g
h = p : (kreska ułamkowa) d * g
h = 400Pa : (kreska ułamkowa) 800 kg/m3 * 10 N/kg
h = 0,05m

Wyjaśnienie:

Skorzystałem ze wzoru na ciśnienie hydrostatyczne.

Odpowiedź:

Dane                                      Obliczyć                                  Wzór

p = 400 Pa                              h = ?                                    p = ρ*g*h

ρ = 0,8 g/cm³

ρ = 0,0008 kg/0,000001 m³

ρ = 800 kg/m³

g = 10 N/kg

Rozwiazanie

ph = ρ*g*h

h = ph/ρ*g

h = 400/800*10   rach. jed.  h = [ Pa/kg/m³ * N/kg ] = [ m ]

h = 0,05 m

Odp. Na głębokości 0,05 m panuje ciśnienie 400 Pa