👤

1.ile gramów chlorku potasu otrzymamy po odparowaniu do sucha 30 g roztoworu 12%
2. Do 200 g 15% roztworu soli kuchennej dosypano 10 soli. oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.

Proszę o pomoc, daje naj


Odpowiedź :

1. ms=0,12*30=3,6g KCl

2. ms=0,15*200=30g

ms1=30+10=40g

mr1=200+10=210g

[tex] cp = \frac{ms1}{mr1} \times 100\% = \frac{40}{210 } \times 100\% = 19\%[/tex]