👤

Oblicz opór właściwy przewodnika o długości 3cm i przekroju 1cm2, który charakteryzuje się oporem 10Ω.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Dane                                 Obliczyć                       Wzór

l = 3 cm = 0,03 m               ρ = ?                             R  = ρ*l/S

S = 1 cm² = 0,0001 m²

R = 10 Ω

Rozwiązanie

R = ρ*l/S    /*S

S*R = ρ*l   /:l

ρ = R*S/l

ρ = 10 Ω*0,0001 m²/0,03 m

ρ = 0,03 Ω*m

Odp. Opór właściwy wynosi  ρ = 0,03 Ω*m

Wyjaśnienie:

Go Studier: Inne Pytanie