👤

10. Pani Zofia kupiła do swojego sklepiku 16 kubków i 8 półmisków. Za wszystko zapłaciła 200 zł. Gdyby kupiła tylko kubki, ale za tę samą kwotę, to wystarczyłoby jej pieniędzy aż na 25 kubków. Ile kosztował jeden kubek, a ile - półmisek? -​

Odpowiedź :

200zł= 25kubków

1kubek= 200:25= 8zł

16•8= 128zł (cena 16kubków)

200-128= 72zł (tyle kosztowało 8półmisków)

72:8= 9zł (cena jednego półmiska)

Odpowiedź: cena jednego kubka wynosi 8zł, a półmiska 9.