Odpowiedź :
PROBLEM: Należy obliczyć stężenie procentowe.
DANE:
- 30g substancji
- 200g wody
SZUKANE: Stężenie procentowe.
WSKAZÓWKA
Najpierw musimy obliczyć masę roztworu. Wykorzystamy ją do obliczenia stężenia procentowego. Potrzebne będą nam te dwa wzory:
[tex]m_r=m_s+m_{rozp}\\ C_p=\frac{m_s}{m_r} *100\%[/tex]
ROZWIĄZANIE
[tex]m_r=200g+30g\\ m_r=230g[/tex]
[tex]C_p=\frac{30g}{230g}*100\% \\ C_p=13,04\%[/tex]
ODPOWIEDŹ
Stężenie procentowe roztworu wynosi [tex]13,04\%[/tex].