👤

W 400 cm3roztworu znajduje się 20g wodorotlenku sodu. Oblicz stężenie molowe tego roztworu.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

m NaOH = 20 g

M NaOH = 40 g/mol

v = 400 cm3 = 0,4 dm3

Zatem n (liczność) NaOH = m/M = 20/40 = 0,5 mola

C (stężenie molowe) = n / V (objętość roztworu) [mol/dm3]

C = 0,5 / 0,4 = 1,25 mol/dm3

Wyjaśnienie: