👤

W prostokącie o polu 60cm2 stosunek długości sąsiednich boków wynosi 3:5. Oblicz ile wynosi obwód tego prostokąta.

Odpowiedź :

3:5=3x:5x

a=3x

b=5x

P=a*b

60cm²=3x*5x

60cm²=15x²   |:15

4cm²=x²         |√

2cm=x

x=2cm

a=3x=3*2cm=6cm

b=5x=5*2cm=10cm

Obw=a+a+b+b=6cm+6cm+10cm+10cm=32cm

Obwód wynosi 32 centymetry