Na równi poziomej spięto nitką cztery jednakowe klocki. W czasie ich przesuwania na pierwszy działa siła F = 12 N. Oblicz napięcie nitki w punktach A, B, C.

Odpowiedź:
F1=12N
a=const
m=const
F=4*a*m
4*a*m=12N
a*m=3N
N(A)=F2
N(A)=a*3m
N(A)=3*3N
N(A)=9N
N(B)=F3
N(B=a*2m
N(B=2*3N
N(B=6N
N(C)=F3
N(C)=a*m
N(C)=3N