👤

Zmieszano 100cm3 0,5M roztworu HCOOH oraz 20cm3 0.4M roztworu KOH. Oblicz pH mieszaniny po zmieszaniu, K = 1.6*10^-4 (pH = 3.08)

Odpowiedź :

Odpowiedź:

k-kwasu

z-zasady

n1=100*0,5=50mmol

n2=20*0,4=8mmol

HCOOH+OH^(-) = HCOO^(-)+H2O

nk=n1-n2=50-8=42mmol

nz=n2=8mmol

pKa=-log(Ka)

pH=pka-log(Ck/Cz)

C=n gdyż suma objętości się skraca zatem:

pH=(-log1,6*10^(-4))-log(42/8)=3,07572 (bez zaokrągleń)

Go Studier: Inne Pytanie