👤

plz pomocy szybko dam naj!!

1. Oblicz ciśnienie ciała o masie 20kg na powierzchnię 0,5m²

2. W szklance o pow. S1=20cm² znajduje się sok o ciężarze Fg= 2,5N . Oblicz ciśnienie wywierane przez sok na dno szklanki

3. Na powierzchnię 2 m² wywierane jest ciśnienie 1000hPa oblicz siłę nacisku Fn.​​​


Odpowiedź :

Zadanie 1

m=20 kg

S=0,5 m²

g=9,81 m/s²

Fg=?

P=?

[tex]F_g=mg=20kg\cdot9,81\frac{m}{s^2}=196,2N [/tex]

[tex]P=\frac{F}{S}=\frac{196,2N}{0,5m^2}=392,4Pa [/tex]

Zadanie 2

S=20 cm²=0,002 m²

Fg=2,5N

P=?

[tex]P=\frac{2,5N}{0,002m^2}=1250Pa [/tex]

Zadanie 3

S=2 m²

P=1000 hPa= 100 000 Pa

[tex]P=\frac{F}{S} |\cdotS\\ \\ F=PS=100000Pa\cdot2m^2=200000N=200kN[/tex]