👤

błagam pomóżcie mi to zrobic bo musze wyslac te trzy zadania bo inaczej nie zdam.
daje najjj


Błagam Pomóżcie Mi To Zrobic Bo Musze Wyslac Te Trzy Zadania Bo Inaczej Nie Zdam Daje Najjj class=

Odpowiedź :

Odpowiedź:

To są zadania z pierwszej klasy, poziom podstawowy (autor Kurczab i spółka)

2.48

W tym zadaniu korzystamy z dwóch wzorów skróconego mnożenia:

(a+b)²=a²+2ab+b²

(a-b)²=a²-2ab+b²

a)

12²

stosujemy wzór skróconego mnożenia (a+b)²=a²+2ab+b²

rozbijamy 12 na (10+2) więc 10 to jest twoje a, a 2 to b

12²=(10+2)²=10²+(2·10·2)+2²=100+40+4=144

b)

21²

stosujemy wzór skróconego mnożenia (a+b)²=a²+2ab+b²

rozbijamy 21 na (20+1) więc 20 to jest twoje a, a 1 to b

21²=(20+1)²=20²+(2·20·1)+1²=400+40+1=441

c)

19²

stosujemy wzór skróconego mnożenia (a-b)²=a²-2ab+b²

rozbijamy 19 na (20-1) więc 20 to jest twoje a, a 1 to b

19²=(20-1)²=20²-(2·20·1)+1²=400-40+1=361

d)

18²

stosujemy wzór skróconego mnożenia (a-b)²=a²-2ab+b²

rozbijamy 18 na (20-2) więc 20 to jest twoje a, a 2 to b

18²=(20-2)²=20²-(2·20·2)+1²=400-80+4=324

e)

32²

stosujemy wzór skróconego mnożenia (a+b)²=a²+2ab+b²

rozbijamy 32 na (30+2) więc 30 to jest twoje a, a 2 to b

32²=(30+2)²=30²+(2·30·2)+2²=900+120+4=1024

f)

98²

stosujemy wzór skróconego mnożenia (a-b)²=a²-2ab+b²

rozbijamy 98 na (100-2) więc 100 to jest twoje a, a 2 to b

98²=(100-2)²=100²-(2·100·2)+2²=10000-400+4=9604

g)

101²

stosujemy wzór skróconego mnożenia (a+b)²=a²+2ab+b²

rozbijamy 101 na (100+1) więc 100 to jest twoje a, a 1 to b

101²=(100+1)²=100²+(2·100·1)+1²=10000+200+1=10201

h)

49²

stosujemy wzór skróconego mnożenia (a-b)²=a²-2ab+b²

rozbijamy 49 na (50-1) więc 50 to jest twoje a, a 1 to b

49²=(50-1)²=50²-(2·50·1)+1²=2500-100+1=2401

Zadanie 2.49

W tym zadaniu korzystamy z tego wzoru skróconego mnożenia:

a²-b²=(a+b)(a-b) albo, korzystając z prawo przemienności mnożenia:

a²-b²=(a-b)(a+b)

prawo przemienności mnożenia mówi, że zmieniając kolejność czynników, nie zmieniamy wyniku mnożenia czyli (a+b)(a-b) to to samo co (a-b)(a+b)

w tym przykładzie możesz też odwrócić kolejność w równaniach:

a²-b²=(a+b)(a-b)  to to samo co (a+b)(a-b)= a²-b² albo (a-b)(a+b)=a²-b²

a)

stosujemy wzór (a+b)(a-b)= a²-b²

101·99=(100+1)·(100-1)=100²-1²=10000-1=9999

b)

stosujemy wzór (a-b)(a+b)=a²-b²

28·32=(30-2)·(30+2)=30²-2²=900-4=896

c)

stosujemy wzór (a-b)(a+b)=a²-b²

47·53=(50-3)·(50+3)=50²-3²=2500-9=2491

d)

stosujemy wzór (a+b)(a-b)= a²-b²

71·69=(70+1)·(70-1)=70²-1²=4900-1=4889

e)

stosujemy wzór (a-b)(a+b)=a²-b²

198·202=(200-2)·(200+2)=200²-2²=40000-4=39996

f)

stosujemy wzór (a+b)(a-b)= a²-b²

504·496=(500+4)·(500-4)=500²-4²=250000-16=249984

g)

stosujemy wzór (a+b)(a-b)= a²-b²

1003·997=(1000+3)·(1000-3)=1000²-3²=1000000-9=999991

h)

stosujemy wzór (a-b)(a+b)=a²-b²

580·620=(600-20)·(600+20)=600²-20²=360000-400=359600

Zadanie 2.50

W tym zadaniu korzystamy ze wszytkich trzech wzorów:

(a+b)²=a²+2ab+b²

(a-b)²=a²-2ab+b²

a²-b²=(a+b)(a-b)  czyli (a+b)(a-b)= a²-b² albo (a-b)(a+b)=a²-b²

a)

29²+(40-1)·(40+1)=(30-1)²+40²-1²=30²-(2·30·1)+1²+40²-1²=900-60+1+1600-1=2440

b)

34²-(10+3)·(10-3)=(30+4)²-(10²-3²)=30²-(2·30·1)+1²+40²-1²=900-60+1+1600-1=2440

c)

(20-7)·(20+7)+24²=20²-7²+(20+4)²=20²-7²+20²+(2·20·4)+4²=400-49+400+160+16=927

d)

(30-6)·(30+6)-23²=30²-6²-(20+3)²= 30²-6²-((20+(2·3·2)+3²)=900-36-(400+120+9)=900-36-400-120-9=335

e)

101²-99²=(100+1)²-(100-1)²=[100²+(2·100·1)+1²]-[100²-(2·100·1)+ 1²]=[10000+200+1]-[10000-200+1]=10000+200+1-10000+200-1=400

f)

202²-203²=(200+2)²-(200-3)²=[200²+(2·200·2)+2²]-[200²+(2·200·3)+3²]=200²+800+4-200²-1200-9=-405

g)

55²+45²=(50+5)²+(40+5)²=50²+(2·50·5)+5²+40²+(2·40·5)+ 5²=2500+500+25+1600+400+25=5050

h)

58²+62²=(60-2)²+(60+2)²=60²-(2·60·2)+2²+60²+(2·60·2)+2²=3600-240+4+3600+240+4=7200+4+4=7208

Szczegółowe wyjaśnienie:

2.48.

[tex](a+b)^{2} = a^2 + 2ab + b^{2}, \ \ \ \ (a-b)^{2} = a^{2}-2ab + b^{2}[/tex]

[tex]a) \ 12^{2} = (10+2)^{2} = 10^{2}+2\cdot10\cdot2 + 2^{2} = 100 + 40 + 4 = 144\\\\b) \ 21^{2} = (20+1)^{2} = 400+40+1 = 441\\\\c) \ 19^{2} = (20-1)^{2} = 20^{2}-2\cdot20+1^{2} = 400-40+1 = 361\\\\d) \ 18^{2} = (20-2)^{2} = 400-80+4 = 324\\\\e) \ 32^{2} = (30+2)^{2} = 900+120+4 = 1024\\\\f) \ 98^{2} = (100-2)^{2} = 10000-400 +4 = 9604\\\\g) \ 101^{2} = (100+1)^{2} = 10000+200+1 = 10201\\\\h) \ 49^{2} = (50-1)^{2} = 2500-100+1 = 2401[/tex]

2.49.

[tex](a+b)(a-b) = a^{2}-b^{2}[/tex]

[tex]a) \ 101\cdot99 = (100+1)(100-1) = 100^{2}-1^{2} = 10000-1 = 9999\\\\b) \ 28\cdot32 = (30-2)(30+2) = 900-4 = 896\\\\c) \ 47\cdot53 = (50-3)(50+3) = 2500-9 = 2491\\\\d) \ 71\cdot69 = (70+1)(70-1) = 4900-1 = 4899\\\\e) \ 198\cdot202 = (200-2)(200+2) = 40000-4 = 39996\\\\f) \ 504\cdot496 = (500+4)(500-4) = 250000-16 = 249984\\\\g) \ 1003\cdot997 = (1000+3)(1000-3) = 1000000-9 = 999991\\\\h) \ 580\cdot620 = (600-20)(600+20) = 360000-400 =359600[/tex]

2.50.

[tex]a) \ 29^{2}+(40-1)(40+1)=(30-1)^{2}+1600-1 = 900-60+1+1599 = 2440\\\\\\b) \ 34^{2}-(10+3)(10-3) = (30+4)^{2}-(100-9) = 900+240+16-91 = 1065\\\\\\c) \ (20-7)(20+7)+24^{2} = 400-49+(20+4)^{2} = 351+400+160+16 = 927\\\\\\d) \ (30-6)(30+6)-23^{2} = 900-36-(20+3)^{2} = 864-(400+120+9) =\\\\= 864-529 = 335[/tex]

[tex]e) \ 101^{2}-99^{2} =(101-99)(101+99) = 2\cdot200 = 400\\\\\\f) \ 202^{2}-203^{2} = (202-203)(202+203) = -1\cdot405 = -405\\\\\\g) \ 55^{2}+45^{2} = (50+5)(50-5) = 2500+2\cdot50\cdot5 + 25 + 2500-2\cdot50\cdot5+25 =\\\\=5000+50 = 5050\\\\\\h) \ 58^{2}+62^{2} = (60-2)^{2}+(60+2)^{2} =3600-240+4 + 3600+240+4 =\\\\=7200+8 = 7208[/tex]