Ładunek złożony z paczek o masie 1 kg można przewieźć, wykonując 10 kursów wózkiem zała- dowanym za każdym razem 80 paczkami. O ile procent mniej kursów można byłoby wykonać, gdyby masę jednorazowego ładunku zwiększyć o 25%? Zapisz obliczenia

Masa 1 paczki: 1kg
1 kurs = 80 paczek
Masa jednorazowego zaladunku: 1kg*80=80kg
Masa ladunku: 10 kursow * 80kg = 800kg
Po zmianach:
Masa ladunku: 800kg
Masa jednorazowego zaladunku: [tex]80kg+\frac14*80kg=80kg+20kg=100kg[/tex]
Ilosc kursow do odbycia: [tex]800kg:100kg=8[/tex]
[tex]10 - 100\%\\8 - x\\x=\frac{8*100\%}{10}=8*10\%=80\%\\100\%-80\%=20\%[/tex]
Odp. Gdyby mase jednorazowego ladunku zwiekszyc o 25%, mozna byloby wykonac o 20% kursow mniej.