Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Dane: Szukane:
Ks = 2,4*10⁻¹² Is iloczyn stężeń =?
V1=0,05dm³
C₁= 0,2mol/dm³
V₂= 0,12dm³
C₂ = 0,1mol/dm³
- Obliczam ilość moli AgNO₃ przed reakcją:
n = 0,2*0,05 = 0,01 mola = n[Ag⁺]
- Obliczam ilość moli K₂CrO₄ przed reakcją:
n = 0,12*0,1 = 0,012 mola = n[CrO₄²⁻]
- Obliczam stężenie [Ag⁺] po reakcji:
C = n/V
V = 0,17dm³
C = 0,01/0,17 = 0,05882mol/dm³ ≅ 0,059mol/dm³
- Obliczam stężenie [CrO₄²⁻] po reakcji:
C = n/V
V = 0,17dm³
C = 0,012/0,17 = 0,07059mol/dm³ ≅ 0,071mol/dm³
- Obliczam iloczyn stężeń:
Ag₂CrO₄ ⇄ 2Ag⁺ + CrO₄²⁻
Is = [Ag⁺]²*[CrO₄²⁻]
Is = (0,059)²*(0,071) = 0,0035*0,071 = 0,0002428 ≅ 2,5*10⁻⁴
Is > Ks osad wytrąci się
Jeżeli iloczyn stężeń jonowych trudno rozpuszczalnego elektrolitu jest większy niż iloczyn rozpuszczalności tego elektrolitu, to z roztworu zacznie wytrącać się osad, aż do momentu osiągnięcia przez iloczyn stężeń wartości równej iloczynowi rozpuszczalności .