Odpowiedź :
Odpowiedź:
Fe2(CO3)3 węglan żelaza(lll)
STOSUNEK ATOMOWY
2 atomy żelaza
3 atomy węgla
9 atomów tlenu
Fe : C : O 2 : 3 : 9
STOSUNEK MASOWY
mFe= 2×55u= 112u
mC= 3×12u= 36u
mO= 9×16u= 144u
Fe : C : O 112 : 36 : 144 /: 4 (wspólny dzielnik)
Fe : C : O 28 : 9 : 36
SKŁAD %
mFe= 112u
mC= 36u
mO= 144u
mFe2(CO3)3= 112u+ 36u+ 144u= 292u
skład % żelaza
292u ------------- 100%
112u Fe ----------- x% Fe
x% Fe= 112u × 100%/ : 292u
x% Fe= 38,35%
skład % węgla
292u ------------- 100%
36u C ----------- x% C
x% C= 36u × 100%/ : 292u
x% C= 12,32%
skład % tlenu
x% O= 100%- 38,35% - 12,32%
x% O= 49,33%
Wyjaśnienie: