Odpowiedź :
Odpowiedź:
Przyspieszenie grawitacyjne wyznaczone za pomocą wahadła ma wartość:
g ≈ 9,86 m/s².
Wyjaśnienie:
Korzystamy ze wzoru na okres drgań wahadła:
[tex]T = 2\pi\sqrt{\frac{l}{g}}[/tex]
gdzie:
T - okres drgań [s]
l - długość wahadła [m]
g - przyspiezsenie ziemskie
π = 3,14
[tex]Dane:\\T = 1 \ s\\l = 25 \ cm = 0,25 \ m\\ \pi = 3,14\\Szukane:\\g = ?\\\\Rozwiazanie\\\\T = 2\pi\sqrt{\frac{l}{g}} \ \ ()^{2}\\\\T^{2} = 4\pi^{2}\cdot\frac{l}{g} \ \ /\cdot g\\\\T^{2}\cdot g = 4\pi^{2}\cdot l \ \ /:T^{2}\\\\g = \frac{4\pi^{2} l}{T^{2}}\\\\g = \frac{4\cdot3,14^{2}\cdot0,25 \ m}{(1 \ s)^{2}}\\\\\boxed{g=9,8596\frac{m}{s^{2}} \approx9,86\frac{m}{s^{2}}}[/tex]