Odpowiedź :
Odpowiedź:
Przyspieszenie tramwaju wynosi 2.3 m/s^2.
Wyjaśnienie:
s = 8m - droga przebyta tylko w 4 sekundzie ruchu
a = ?
t = 1s
[tex]s = v_0t + \frac{1}{2} at^2[/tex] - wzór na drogę w ruchu jednostajnie przyśpieszonym
[tex]v_0[/tex] - prędkość na początku 4s
[tex]v_0 = 3a[/tex] - ponieważ przez 3 sekundy ciało rozpędzało się z przyśpieszeniem a
Podstawiając v_0 do wzoru otrzymujemy:
[tex]s = 3at + \frac{1}{2} at^2[/tex]
następnie możemy podstawić nasze dane
[tex]8 = 3*a*1+\frac{1}{2} *a*1^2[/tex]
[tex]8 = 3a+\frac{1}{2} a[/tex]
[tex]a = \frac{8}{3.5} \approx 2.3\frac{m}{s^2}[/tex]