Odpowiedź :
[tex]Dane:\\a = 4\frac{m}{s^{2}}\\t = 2 \ s\\v = 10\frac{m}{s}\\Szukane:\\v_{o} = ?[/tex]
Rozwiązanie:
Jeżeli prędkość początkowa v₀ jest różna od zera, to prędkość końcowa wyraża się wzorem:
[tex]v = v_{o} + at\\\\v_{o} = v-at\\\\v_{o} = 10\frac{m}{s} -4\frac{m}{s^{2}}\cdot2 \ s\\\\v_{o} = 10\frac{m}{s} - 8\frac{m}{s}\\\\\boxed{v_{o} = 2\frac{m}{s}}[/tex]
Odp. Prędkośc początkowa tego ciała wynosiła 2 m/s.