👤

Oblicz dla jakiego wychylenia stosunek energi kinetycznej do energi potencjalnej ciała drgającego harmonicznie Ek/Ep=7/9 jeżeli amplituda drgań wynosi 4cm.

Proszę o pomoc z góry dziękuję.​


Odpowiedź :

Energia potencjalna w ruchu harmonicznym w funkcji czasu t:

Ep = 0.5·m·A²·ω²·sin²(ω·t+φ)

Energia kinetyczna w ruchu harmonicznym w funkcji czasu t:

Ek = 0.5·m·A²·ω²·cos²(ω·t+φ)

Można te wzory przekształcić w zależności w funkcji wychylenia x, bo

x = A·sin(ω·t+φ)           i          cos²(ω·t+φ) = 1 - sin²(ω·t+φ)

wtedy:

Ep = 0.5·m·ω²·x²        i        Ek = 0.5·m·ω²·A² - 0.5·m·ω²·x² = 0.5·m·ω²·(A² - x²)

Zgodnie z treścią zadania Ek/Ep = 7/9

0.5·m·ω²·(A² - x²)/[0.5·m·ω²·x²] = 7/9

(A² - x²)/x² = 7/9

7·x² =9·A² - 9·x²

16·x² =9·A²

x² =(9/16)·A²

x = ±(3/4)·A = ± 3 cm