Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Dane: Szukane:
V₁=200cm³ = 0,2dm³ Vw=?
C₁ = 0,12mol/dm³
- Obliczam ilość moli kwasu:
n = C₁*V₁
n = 0,12 * 0,2 = 0,024mola
- Obliczam objętość roztworu 0,1 molowego, V₂:
V₂ = n/C₂
V₂ = 0,024/0,1 = 0,24dm³
- Obliczam ilość dolanej wody, Vw:
Vw = V₂ - V₁
Vw = 0,24dm³ - 0,2dm³ = 0,04dm³ = 40cm³
Odp. Należy dolać 40cm³ wody.